Chcesz poznać techniki spawania i wybrać, która z nich najbardziej odpowiada na dane potrzeby? Jesteś w dobrym miejscu! W tym artykule przedstawiamy, jakie są metody spawania, a także podpowiadamy, na jaki sposób się zdecydować. 

Spawanie to proces, w wyniku którego dochodzi do trwałego połączenia powierzchni. Nie jest to wcale prosta technika, a ze względu na to, jak wiele jest rodzajów uprawnień spawalniczych, istnieje wiele metod spawania. Wybranie tej najlepszej — czyli optymalnej — to najważniejsza kwestia, którą warto ustalić na samym początku. Istotny jest również wybór spoiwa oraz określenie czasu stopienia i połączenia materiałów.

Proces spawania

Jak wygląda sam proces spawania? To różnego rodzaju metody, które mają na celu połączenia danych powierzchni czy materiałów poprzez ich nagrzanie oraz stopienie w wyznaczonym miejscu. Proces może odbywać się z dodaniem spoiwa lub bez. Ciepło generowane jest zazwyczaj przez łuk spawalniczy, czyli impuls elektryczny pomiędzy elementem spawanym a elektrodą spawalniczą. Powstaje on w momencie, kiedy między tymi elementami wytwarza się duży impuls napięcia. Taki łuk spawalniczy jest tworzony przez prąd, który jest generowany poprzez źródło prądu spawania.

Najpopularniejsze metody spawania

Jakie są rodzaje spawania? Wśród najczęściej wybieranych metod spawania wyróżnia się przede wszystkim:

  • spawanie w osłonach gazowych: MIG, MAG i TIG,
  • spawanie gazowe,
  • spawanie łukowe elektrodami otulonymi.

Metoda spawania migomatem należy do chętnie wybieranych. Jest to technika, która polega na spawaniu łukowym elektrodą topliwą w osłonie chemicznie mieszanek gazowych lub aktywnych gazów. Metoda MIG czy spawanie MAG jest często wykorzystywane w przemyśle maszynowym, kolejowym, stoczniowym, motoryzacyjnym czy rafineryjnym. Spawanie w osłonie gazów sprawia, że jest to metoda idealna w przypadku produkcji seryjnej czy przy łączeniu dużych konstrukcji stalowych.

W spawaniu gazowym 311 wyróżnia się trzy różne spoiny: otworowe, czołowe i pachwinowe. W procesie spawania używa się gazu obojętnego (najczęściej jest to acetylen) – płomień gazu palnego jest nagrzewany w atmosferze dostarczonego tlenu, co wpływa na wszechstronne wykorzystanie tej metody. Metoda 311 nadaje się do spawania stali nierdzewnej, spawania grubych blach czy rur cienkościennych. Tę technikę stosuje się do spawania różnego rodzaju instalacji: cieplnych, energetycznych, gazowych czy wodno-kanalizacyjnych. 

Ostatnią z popularnych technik spawania jest spawanie łukiem MMA (Manual Metal Arc). To jedna z najbardziej uniwersalnych metod, ponieważ znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle (budownictwo, produkcja, sektor stoczniowy), jak i podczas mniejszych projektów (prace hobbystyczne czy naprawa instalacji). Ta technika pozwala na spawanie żeliwa, miedzi, stali stopowej i niestopowej czy też niklu. Ponadto spawanie łukowe elektrodami otulonymi daje możliwość łączenia elementów nawet w trudno dostępnych miejscach i skomplikowanych pozycjach (nawet pod wodą czy na wysokości). 

Na jaką metodę spawania się zdecydować?

Nowoczesne metody spawania sprawiają, że wybór danej techniki jest bardzo duży. Każdy rodzaj spawania ma swoje wady i zalety, dlatego nie ma jednej metody, która sprawdzi się w każdym przypadku. Do niektórych zadań najważniejsza będzie prędkość spawania, natomiast w innych przypadkach istotna będzie łatwość spawania elementów oraz poniesione koszty. Ważny jest ten rodzaj łączonego materiału — w przypadku spawania stali najlepiej sprawdzi się spawanie gazowe, natomiast w trudnych warunkach atmosferycznych warto postawić na spawanie łukowe. 

Chcesz wiedzieć wszystko o spawaniu? A może interesuje Cię profesjonalna obróbka metali wykonywana przez fachowców? Sprawdź ofertę Frasmet:

Call Now Button