Zastanawiasz się, czym ciąć blachę? Materiał ten jest stosunkowo twardy, a zarazem giętki; tworzenie z niego mniejszych elementów wymaga więc odpowiednich narzędzi. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czym ciąć metal, to zapoznaj się z naszym praktycznym poradnikiem.

Jak ciąć blachę? Podpowiadamy!

Zanim przejdziemy do opisu metod cięcia blachy warto od razu zaznaczyć, że stosowanie do takiego procesu niewłaściwych narzędzi może mieć poważne konsekwencje. Pierwszą z nich jest uszkodzenie samego materiału; nie można zapomnieć również o tym, że wykonywanie cięcia w sposób nieprawidłowy jest także niebezpieczne dla zdrowia każdego, kto podejmie się tego ryzyka. Czym najlepiej ciąć metal? Istnieją rozwiązania, które mogą przynieść pożądane efekty. Jednym z nich są nożyce do cięcia, jako drugie wymienia się elektronarzędzia. Takie tradycyjne metody wymagają nakładu siły, jak również ostrożności – jeden niewłaściwy ruch może sprawić, że nasz materiał nie będzie już do niczego się nadawał. Czy istnieje prostsze rozwiązanie problemu z cięciem blachy?

Cięcie wodą czy laserem, czyli nowatorskie metody

Cięcie blachy może odbywać się również przy pomocy wody – a właściwie specjalnie do tego skonstruowanej maszyny. Technikę cięcia wodnego określa się jako metodę hydroabrazywną lub waterjet; polega ona na kształtowaniu materiału poprzez strumień wody o wysokim ciśnieniu. Cięcie wodą jest dość uniwersalne – metoda ta pozwala na przycinanie grubej, bo mającej nawet 300 mm blachy. Wycinane krawędzie są dodatkowo gładkie, gdyż nie ma konieczności poddawania materiału wysokiej temperaturze. Dodatkowa obróbka jest więc niepotrzebna, co pozwala na oszczędność czasu. Niestety, technika ta ma również swoje wady. Koszty maszyny do takiego procesu są duże; samo jej użytkowanie może wiązać się z wysokimi cenami, które płaci się między innymi za granatowy piasek ścierny niezbędny do cięcia.

Alternatywą, która opłaca się dużo bardziej, jest usługa cięcia laserem. To nowoczesna metoda, dzięki której możemy dokładnie przyciąć materiał o wybranej grubości. Laser do cięcia metalu łączy się w procesie z gazami technicznymi, co umożliwia skupienie promieniowania laserowego wyłącznie na obszarze cięcia. Nie ma mowy o uszkodzeniach czy deformacjach materiału; stosowanie tej techniki to gwarancja szybkiej, a przede wszystkim prostej obróbki materiału, niezależnie od jego grubości.

Usługa cięcia laserem dostępna jest w firmie Frasmet. Posiada ona wieloletnie doświadczenie w tej metodzie, zatem współpraca z nią będzie dla każdego źródłem zadowolenia. Specjalizujemy się w obróbce różnych metali przy użyciu nowatorskich metod, co zawsze daje rewelacyjne rezultaty. Dysponujemy rozbudowanym parkiem maszyn, dzięki czemu łatwo nam dobrać metodę obróbki metalu bezpośrednio do potrzeb danego klienta. Laserowe cięcie blach, a także inna obróbka blach realizowane są w możliwie najkrótszym czasie. Jest to możliwe dzięki temu, że posiadamy wiele punktów handlowo-produkcyjnych w miastach na terenie praktycznie całego kraju.

Call Now Button