Wiesz, czym ciąć stal nierdzewną? Chociaż odpowiedzi na to pytanie jest wiele, postanowiliśmy opisać jedną z najbardziej efektywnych metod obróbki tego materiału. Stal nierdzewna jest odporna na korozję, wyróżnia się wytrzymałością i estetycznym wyglądem. Jednak to właśnie z powodu wymienionych zalet, cięcie stali nierdzewnej może okazać się prawdziwym wyzwaniem! Jak sobie z nim poradzić? Podpowiadamy!

Czym ciąć stal nierdzewną? Jaka technologia oferuje najlepsze rezultaty?

Stal nierdzewna jest materiałem, który cieszy się sporą popularnością w wielu branżach. Wykorzystuje się ją powszechnie w przemyśle, budownictwie, przy produkcji mebli i innych elementów konstrukcyjnych. Główną zaletą związaną z wykorzystaniem stali nierdzewnej w różnych konstrukcjach jest jej wyjątkowa twardość i odporność na korozję. To właśnie te cechy sprawiają, że skuteczna obróbka tego metalu może być zadaniem trudnym, wymagających fachowej wiedzy i… dostępu do profesjonalnych narzędzi. Jak ciąć stal nierdzewną?

Profesjonalne cięcie stali nierdzewnej zostaw fachowcom

W praktyce, do obróbki metali wykorzystuje się różne technologie. Może to być np.:

  • cięcie mechaniczne takie jak piłowanie, frezowanie i gilotynowanie (w tym przypadku potrzebna jest maszyna do cięcia stali), 

  • cięcie plazmowe, w którym wykorzystywany jest  strumień plazmy o wysokiej temperaturze, 

  • cięcie wodą, które wykorzystuje strumień wody o bardzo wysokim ciśnieniu, który jest kierowany na stal,

  • laserowe cięcie stali.

To właśnie ta ostatnia metoda zyskuje coraz więcej zwolenników. Cięcie laserem stali nierdzewnej jest jedną z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych technik. Wykorzystuje wiązkę laserową o dużej mocy, która dokładnie i precyzyjnie przecina stal. Laserowe cięcie stali nierdzewnej oferuje wiele zalet, takich jak mała strefa wpływu ciepła, wyższa precyzja i szybkość cięcia. Jest to szczególnie skuteczna metoda cięcia skomplikowanych kształtów i wzorów. Laser do cięcia stali gwarantuje wysoką precyzję i zmniejsza ryzyko uszkodzeń materiału podczas obróbki.

Jak działa laser?

Laser jest urządzeniem, które wykorzystuje zjawisko wielokrotnego odbicia fali świetlnej w celu generowania skoncentrowanej i równoległej wiązki światła. Skoncentrowana wiązka laserowa może być skierowana na określone powierzchnie, w tym przypadku na stal nierdzewną. Gdy wiązka uderza w materiał, energia świetlna zostaje wchłonięta, co prowadzi do silnego nagrzewania. Temperatura wzrasta na tyle, że materiał może ulec odparowaniu lub stopieniu. Działanie lasera cechuje się wysoką precyzją i powtarzalnością.

Ile kosztuje cięcie laserem stali nierdzewnej? 

Docelowa cena usługi cięcia laserem stali nierdzewnej zależy od różnych czynników. Do kwestii determinujących koszt realizacji tego typu obróbki zalicza się między innymi: czas pracy lasera, grubość stali nierdzewnej i wielkość zamówienia

Jak widać cięcie stali nierdzewnej jest procesem wymagającym odpowiednich narzędzi i technik. Dlatego nie ryzykuj i wybierz specjalistów w tej dziedzinie! We Fastmet nie tylko dopasujemy odpowiednią technikę cięcia, ale też wykonamy dla Ciebie produkt na miarę Twoich potrzeb. Poza cięciem laserowym, do naszych specjalizacji zaliczana jest szeroko pojęta obróbka metali w tym: malowanie proszkowe, gięcie blachy, pemowanie i spawanie. Zapraszamy do sprawdzenia szczegółów naszej oferty!

Call Now Button