Decydując się na zakup urządzenia laserowego lub usługi związane z jego użyciem, wiele osób zastanawia się, jaka moc lasera do cięcia blachy będzie odpowiednia. Dowiedz się, jaki wpływ ma moc lasera na proces cięcia oraz na co jeszcze warto zwrócić uwagę.

Laser do cięcia blachy – rodzaje

Cięcie laserem to alternatywa dla takich technologii jak cięcie piłą, frezowanie czy wiercenie. Korzystanie z lasera pozwala znacznie skrócić czas obróbki, a także obniżyć koszty jednostkowe. Dużym atutem tej metody jest też możliwość wycinania rozmaitych materiałów o różnej grubości i kształcie. Laserowe cięcie jest możliwe dzięki dwóm głównym rodzajom laserów:

  • lasery gazowe,
  • lasery półprzewodnikowe typu Fiber.

Cięcie blachy za pomocą lasera gazowego to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, ponieważ dobrze radzi sobie z materiałami metalicznymi, a także stalą konstrukcyjną, stalą nierdzewną i tworzywami: plexi czy guma. Technologia laserowa w połączeniu z gazem o dużej czystości sprawia, że urządzenia wyróżniają się wydajnością i długością fali lasera 10,6 mikrometra. Lasery gazowe są często wykorzystywane do grawerowania.

Laser typu Fiber to urządzenie światłowodowe działające dzięki diodom, które są połączone i tworzą strumień laserowy. W odróżnieniu od tradycyjnych laserów gazowych, Fiber nie potrzebuje złożonych układów regulacji drogi wiązki, a ryzyko jej osłabienia jest całkowicie zniwelowane. Wiązka laserowa jest przenoszona w precyzyjny sposób, bez uszczerbku na powierzchni obrabianego materiału.

Jaka moc lasera do cięcia blachy?

opt-lasers

Aby określić moc lasera trzeba mieć na uwadze przyszłe zastosowanie i przeznaczenie. Laser o dużej mocy nie zawsze jest bowiem najlepszym rozwiązaniem. Jeśli urządzenie ma w dużej mierze służyć do grawerowania, to w zupełności wystarczy laser o mocy między 25 a 80 W. Natomiast do cięcia laserowego i krótkim czasie obróbki należy postawić na lasery o mocy od 80 W w górę.

Czy istnieje optymalna moc lasera? Warto pamiętać, że moc lasera można swobodnie kontrolować i zmieniać na wykorzystywanym urządzeniu, jednak maksymalna moc zależy od specyfiki sprzętu. Przyjmuje się, że laser o większej maksymalnej mocy jest rozwiązaniem najbardziej elastycznym, które umożliwia obróbkę wielu różnych tworzyw i materiałów.

Wpływ mocy lasera w praktyce

Maksymalna moc lasera ma wpływ nie tylko na szybkość obróbki, ale również na jakość produktów. W zależności do rodzaju materiału, zalecana jest inna moc. Przykład: do grawerowania na papierze nie potrzeba lasera o dużej mocy, natomiast w przypadku cięcia laminatów z tworzyw sztucznych lepiej wybrać laser o wyższej mocy, aby przyspieszyć proces.

Moc lasera a grubość blachy

Grubość tworzywa ma kluczowe znaczenie dla czasu obróbki i jej efektu. Moc lasera ma duże znaczenie szczególnie w przypadku grubych materiałów. Od tego czynnika często zależy wybór urządzenia. Aby przeciąć arkusz blachy o grubości 20 mm niezbędny okaże się laser 4 kW, natomiast materiał grubszy zaledwie o 5 mm będzie wymagał lasera o mocy 6 kW. Jakie urządzenie sprawdzi się do cięcia tak grubej blachy? Dobrym wyborem będzie wycinarka plazmowa bądź tlenowa lub waterjet. Do cięcia cieńszych materiałów w zupełności wystarczy laser o odpowiedniej mocy.

Podsumowanie

Jaki laser do cięcia blachy będzie więc najlepszy? Taki, który będzie spełniał indywidualne kryteria i pasował do rodzaju obrabianej blachy. Jeśli interesuje Cię profesjonalna obróbka metali i innych tworzyw, to zapraszamy do zapoznania się z usługami firmy Frasmet. Warto przy tym pamiętać, że maksymalna grubość poszczególnych typów blachy nie powinna przekraczać 25 mm w przypadku stali, 30 mm w przypadku aluminium i 12 mm w przypadku miedzi. Oprócz cięcia laserem realizujemy gięcie blachy, malowanie proszkowe, pemowanie oraz spawanie – a to wszystko w atrakcyjnych cenach i w profesjonalny sposób.

Call Now Button