Malowanie proszkowe to sprawdzony i trwały sposób na pokrycie różnego rodzaju powierzchni farbą. Na czym polega malowanie proszkowe i gdzie znajduje zastosowanie? Dowiedz się, dlaczego warto wybrać właśnie tę technologię malowania.

Malowanie proszkowe – na czym polega

Zastanawiasz się, co to jest malowanie proszkowe? To najtrwalsza i najlepsza metoda pokrywania farbą różnorodnych powierzchni. Malowanie proszkowe to proces polegający na nałożeniu naelektryzowanych cząstek proszkowej farby na daną powierzchnię, która ma zdolności przewodzące. Może być to metal, a także stal kwasoodporna, stal ocynkowana, aluminium, żeliwo, szkło, drewno czy ceramika. Warstwa proszku osadza się i utrzymuje na malowanej powierzchni za pomocą sił elektrostatycznych.

Technologia malowania proszkowego stosowana jest zazwyczaj do malowania różnego rodzaju ogrodzeń, m.in. panelowych, aluminiowych i palisadowych, ale nie tylko. Ta metoda odnotowuje coraz szersze pole do zastosowania, np. w branży motoryzacyjnej malowanie proszkowe przeprowadzane jest na felgach, zderzakach, klamkach, chłodnicach, przyczepach czy lusterkach. Często wykorzystuje się metodę malowania proszkowego również w przypadku rozmaitych konstrukcji, instalacji, przyrządów sportowych, grzejników, fragmentów maszyn, bojlerów, bram czy akcesoriów ogrodniczych.

Jak malować proszkowo?

Na początku należy odpowiednio przygotować powierzchnię, która będzie malowana. Wybrany element musi być wyczyszczony i odtłuszczony. Często niezbędne jest również piaskowanie lub odpylanie powierzchni w celu wyeliminowania widocznych nierówności. Stosowanie podkładu nie jest w tym przypadku konieczne. Nakładane farby występują zazwyczaj w wielu różnych odcieniach oraz w wersji z połyskiem lub bez. W zależności od rodzaju przedmiotu, który jest malowany, stosowane są farby epoksydowe, poliestrowe lub mieszane (poliestrowo-epoksydowe). Następnie pomalowany przedmiot trafia do pieca, w którym proszek przetapia się w lakier (w temperaturze około 180-200 º Celsjusza).

Do malowania proszkowego potrzebny jest też odpowiedni sprzęt – pistolet natryskowy, piec do polimeryzacji farby (gazowy lub olejowy), dobrej jakości farba proszkowa i akcesoria do ochrony oczu oraz dróg oddechowych. Warto też pamiętać, że malowanie proszkowe powinno odbywać się w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Przestrzeń powinna mieć dobrą wentylację oraz odpowiednie oświetlenie, która umożliwi precyzyjną pracę.

Rodzaje malowania proszkowego

Wyróżnia się dwa rodzaje malowania proszkowego:

  • elektrostatyczne – to malowanie proszkowe, które może odbywać się za pośrednictwem dwóch metod: korony lub tarciowej. Ta pierwsza wykorzystuje wysokie napięcie, które wytwarza się w pistolecie natryskowym. Dzięki temu powstaje pole elektrostatyczne, umożliwiające osadzanie się cząstek farby na powierzchni. Metoda tarciowa natomiast polega na ocieraniu się cząstek farby o teflonową ściankę pistoletu.
  • elektrokinetyczne – to proces znany również pod nazwą tribo, który znacznie różni się od metody elektrostatycznej. Malowana powierzchnia musi zostać nagrzana przed nałożeniem farby w proszku. Proces zaczyna się od dodatniego ładowania cząstek w wyniku tarcia. Cząstki farby zderzają się z malowaną powierzchnią, przylegając do niej. Ta metoda wymaga dokładności, dlatego powinna być przeprowadzana przez doświadczonych specjalistów.

Malowanie proszkowe – zalety

Metoda, jaką jest malowanie proszkowe to sposób na trwałą i wytrzymałą powłokę, która będzie prezentować się doskonale przez długi czas. Do jej zalet można zaliczyć:

  • możliwość odzyskania nieosadzonych cząstek proszku, co oznacza praktycznie całkowite wykorzystanie materiału malarskiego,
  • brak emisji szkodliwych substancji do środowiska naturalnego (np. rozpuszczalników czy rozcieńczalników),
  • doskonałe maskowanie niedokładności obróbki mechanicznej oraz zabezpieczenie przed korozją, spowodowane grubością powłoki,
  • spore oszczędności energetyczne wynikające z stosowania zamkniętych układów wentylacji.

Podczas malowania uzyskiwana jest gładka powłoka, która charakteryzuje się jednolitą strukturą i barwą, a także brakiem zacieków, co przekłada się bardzo estetyczny wygląd pomalowanej powierzchni. Powłoka lakiernicza to także ochrona – wyroby malowane proszkowo zyskują na twardości i są odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie środków chemicznych czy wysokich temperatur. Co więcej, dzięki polimeryzacji powłoka ma dużą przyczepność oraz stanowi świetnie zabezpieczenie wcześniej ocynkowanych powierzchni przed utlenieniem, co przekłada się na trwałość.

Podsumowanie

Wiesz już, jakie zalety ma malowanie proszkowe i co to oznacza dla materiału, który chcesz pokryć. Znając liczne zastosowania i rodzaje technologii malowania proszkowego, możesz zdecydować, w jaki sposób z niej skorzystasz. Zainteresował Cię temat, jakim jest malowanie proszkowe? Firma Frasmet to kompleksowe usługi, takie jak profesjonalna obróbka metali, cięcie laserem, pemowanie czy gięcie blachy. Wykonujemy nawet najbardziej skomplikowane zlecenia – zapraszamy do kontaktu drogą mailową lub telefoniczną.+

 

Call Now Button