Użycie lasera to innowacyjna metoda obróbki, która wypiera z rynku przecinarki taśmowe i tarczowe. Chcesz poznać zalety cięcia laserowego i dowiedzieć się, jak działają nowoczesne przecinarki laserowe? Cięcie laserem to coraz powszechniejsza forma wykonywania wzorów, wycinania elementów blachy lub metali, która wyróżnia się precyzją oraz dokładnością. Dowiedz się, czym jest cięcie laserem i na czym polega! Zapraszamy do lektury artykułu.

Na czym polega cięcie laserowe?

Laserowe cięcie jest możliwe z użyciem przecinarki laserowej, która oferuje dużą precyzję, a także ekonomiczne wykorzystanie materiałów. Ponadto, działa w sposób zautomatyzowany, co przekłada się na łatwość obsługi. Proces cięcia odbywa się za pomocą gorącej wiązki lasera o określonej długości fali, a także czystego gazu technicznego, który przyspiesza cięcie. Promień lasera stanowi główne narzędzie tnące, powodując spalanie, stopienie lub odparowanie elementu, który jest przecinany. Jest to proces rozdzielania termicznego, który nie prowadzi do nagrzewania się materiału do wysokich temperatur. Nie wywołuje też zmian w strukturze chemicznej elementu.

Zalety cięcia laserowego

Wiesz już, na czym polega cięcie laserowe – pora poznać najważniejsze plusy tego rozwiązania. Przede wszystkim umożliwia cięcie większości materiałów organicznych i nieorganicznych. W wielu przypadkach proces cięcia laserem nie wymaga żadnej obróbki końcowej, co zdecydowanie przyspiesza pracę. W ten sposób unikasz mechanicznego uszczelniania obrabianego materiału. Zaletą cięcia laserowego jest też możliwość wycinania niezwykle misternych geometrycznych wzorów w każdym kształcie. Przecinarki laserowe to wysoko zaawansowane technologicznie narzędzia, które nie ulegają zużyciu. Dzięki temu oszczędzasz na kosztach związanych z wymianą stępiających się części i prowadzeniem całej operacji obróbki.

Co można ciąć laserem?

Zalety cięcia laserem obejmują nie tylko ogromną precyzję, ale również wszechstronność zastosowania. Co i jak ciąć laserem? Praktycznie każdy materiał może być przecinany za pomocą wiązki lasera, w tym m.in. stal czarna, stal nierdzewna, drewno czy aluminium. Przecinarka laserowa radzi sobie nawet z bardzo wytrzymałymi materiałami, takimi jak tytan, a także z tworzywami sztucznymi: akrylem, gumą, poliamidem, poliestrem czy polietylenem. Możesz z powodzeniem przeciąć materiały skórzane, korkowe, kartonowe oraz różnego rodzaju papier.

Dużym plusem tego rozwiązania jest również gwarancja gładkiej krawędzi. To sprawia, że cięcie laserem jest wykorzystywane w zdobnictwie oraz podczas wykonywania wzorów na obrabianej powierzchni. Sprawdza się także do znakowania oraz grawerowania na różnego rodzaju powierzchniach.

Cięcie laserem – dla kogo?

Wszechstronne zastosowanie cięcia laserem sprawia, że wiele osób wybiera właśnie tę metodę spośród wszystkich innych. Cięcie laserem znajdzie zastosowanie w każdym miejscu, w którym wymagana jest wysoka dokładność. Przecinarka laserowa dobrze sprawdzi się wiec w dużym zakładzie obróbki metali, a także w branży motoryzacyjnej, elektrotechnicznej i lotniczej.

Nie potrzebujesz jednak specjalistycznych i kosztownych maszyn – możesz zlecić cięcie laserowe profesjonalistów z Frasmet. W ten sposób możesz wykonać tablice informacyjne, opisy czy grawery, które znajdą zastosowanie np. w branży produkcyjnej czy reklamowej. Wiele osób korzysta z usługi cięcia laserowego również dla celów prywatnych, personalizując w ten sposób prezenty dla bliskich.

Podsumowanie

Wiesz już, co to cięcie laserowe i w jakich przypadkach jest ono dobrym rozwiązaniem. Jeśli interesuje Cię obróbka metali za pomocą nowoczesnych narzędzi, to warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistów. Firma Frasmet to zespół wykwalifikowanych specjalistów, którzy w swojej pracy korzystają z zaawansowanych technologicznie sprzętów, takich jak maszyna do cięcia laserowego Bystronic BySmart Fiber 3015.

Co ważne, gwarantujemy 100% powtarzalności wymiarów przy zachowaniu ciągłej i nieprzerwanej produkcji. W ofercie firmy Frasmet znajdują się również inne usługi, takie jak gięcie blachy, malowanie proszkowe czy spawanie metali. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

Call Now Button