Sposobów spawania jest wiele, a jedną z nich są metody MIG a MAG – różnica między nimi jest subtelna, warto jednak wiedzieć, na czym polega. Dowiedz się, czym charakteryzuje się spawanie MiG/MAG, a także, o czym należy pamiętać przed zakupem spawarki.

Na czym polega spawanie?

Spawanie jest metodą łączenia różnego rodzaju materiałów w wysokich temperaturach. Techniki spawania różnią się ze względu na stosowany osprzęt, materiały, a także metody dostarczania energii cieplnej do procesu. Zatem wyróżnić można takie techniki jak:

  • gazowe,
  • elektryczne,
  • elektrogazowe,
  • laserowe,
  • termitowe,
  • hybrydowe,
  • plazmowe,
  • łukowo-wodorowe,
  • żużlowe,
  • wiązką elektronową.

Najpopularniejszą metodą jest spawanie elektryczne, do którego wykorzystuje się spawarki (ręczne lub automatyczne). Spawaniu poddaje się zazwyczaj elementy, które są wykonane z tego samego materiału lub z surowców o zbliżonych właściwościach chemicznych i fizycznych.

W zależności od pożądanych parametrów spoiny i rodzaju łączonych materiałów, wykorzystuje się różne techniki spawania. Zastanawiasz się, czym się różnica MIG od MAG? Warto na początku wytłumaczyć, jak wygląda proces spawania MIG/MAG. Źródło prądu generuje impuls elektryczny, co prowadzi do powstania łuku między drutem spawalniczym a spawanym elementem. W ten sposób powstaje spoina – łuk stapia bowiem zarówno drut, jak i obrabiany materiał. Przez cały czas uchwyt spawalniczy nie tylko podaje drut, ale również dostarcza gaz osłonowy. Tego rodzaju gazy chronią metal przez utlenieniem, dlatego metodę spawania należy dostosować do spawanych materiałów.

Spawanie MIG a MAG – różnice i podobieństwa

Różnica między MIG i MAG jest w zasadzie jedna. Spawanie MIG odbywa się z pomocą elektrody topliwej w osłonie gazu obojętnego, który nie ma udziału w samym procesie spawania. MAG to metoda, w której spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu aktywnego bierze udział w spawaniu. Na jaką metodę się zdecydować – MIG czy MAG? Znacznie częściej wykorzystuje się spawanie MAG, ponieważ gaz osłonowy zazwyczaj zawiera tlen lub aktywny dwutlenek węgla. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest jednak stosowanie urządzeń nazywanych migomatami, które łączą obie techniki.

Jakie są podobieństwa między metodą MAG a MIG? Zarówno metoda spawania MAG, jak i MIG sprawdzi się w przypadku stali konstrukcyjnej niestopowej, niskostopowej oraz wysokostopowej. Warto też wiedzieć, że urządzenie do spawania MIG/MAG nadaje się wyłącznie do łączenia stali – nie można więc nim spawać innych materiałów. Natomiast metoda spawania TIG wykorzystywana jest do spawania takich tworzyw jak aluminium, miedz czy metali niezależnych i ich stopów.

Podsumowanie

Spawanie MIG i MAG ma wiele zalet, które przekładają się na popularność tego rozwiązania. To metoda uniwersalna, wydajna i generująca relatywnie niskie koszty. Maszyny (nazywane często migomatami) są używane w różnych gałęziach przemysłu, pracach warsztatowych oraz do celów hobbystycznych. Spawarka MIG/MAG to wszechstronne urządzenie, dzięki któremu z łatwością połączysz stalowe elementy.

Warto przy tym pamiętać, że używanie tej metody powinno zawsze odbywać się w zamkniętej przestrzeni. Dlaczego? Ze względu na gaz osłonowy, którego właściwości mogą zostać zaburzone przez wiatr. Wybór urządzenia musi być więc ściśle połączony ze sposobem obróbki metali, na jaki się zdecydujesz.

Call Now Button