Jeśli chcesz pokryć dany przedmiot farbą to zapewne zastanawiasz się, czym różni się malowanie proszkowe od malowania natryskowego. To dwie najpopularniejsze metody lakierowania, które mają swoje wady i zalety. Czym się wyróżniają? I na jaki wariant się zdecydować? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

Czym jest malowanie proszkowe?

Technologia malowania proszkowego powstała w odpowiedzi na potrzeby środowiska naturalnego — jest bowiem przyjazna dla przyrody. Współcześnie ta metoda odbywa się z pomocą zaawansowanych urządzeń i maszyn, które są operowane przez wykwalifikowanych fachowców. Na czym polega? W przypadku malowania proszkowego farbę nakłada się właśnie w postaci proszku na aluminium czy metalową powierzchnię. Odbywa się to poprzez poprzez natrysk elektrostatyczny — cząsteczki przyciągane są do malowanego elementu, aby następnie się utwardzić. Efekt lakierniczy prezentuje się bardzo estetycznie, a powłoka jest gładka.

Jakie są zalety malowania proszkowego? Powłoka, którą tworzy malowanie na sucho stanowi skuteczną ochronę antykorozyjną. Jeśli więc martwi Cię korozja, to warto postawić na proces malowania proszkowego. A jakie są wady malowania proszkowego? W zasadzie jedynym minusem jest piaskowanie, czyli przygotowanie nawierzchni, ponieważ jest to czasochłonny proces.

proszkowe

Malowanie natryskowe

To tradycyjna metoda lakierowania, określana również jako malowanie na mokro, ponieważ warstwa farby jest nakładana równomiernie za pomocą specjalnego pistoletu. Natrysk lakieru o płynnej konsystencji sprawia, że można szybko i sprawnie pomalować wybraną powierzchnię. Cały proces odbywa się przez wyrzucenie z pistoletu drobnych kropli farby pod wysokim ciśnieniem.

Jakie są zalety malowania natryskowego? Przede wszystkim oszczędność czasu, duża dokładność oraz brak zacieków.

Malowanie proszkowe i natryskowe — co wybrać?

Wiesz już, jak wygląda malowanie proszkowe, a jak natryskowe. Obie metody różnią się wieloma szczegółami. Różnica polega głównie na stopniu skomplikowania obu technik. Metoda malowania natryskowego jest dużo łatwiejsza, dzięki czemu ma szersze zastosowanie — nie tylko profesjonalne, ale również amatorskie. Natomiast farby proszkowe są możliwe do nałożenia wyłącznie w specjalistycznych malarniach. Warto także wspomnieć, że do malowania proszkowego niezbędne są specjalistyczne sprzęty i urządzenia.

Zainteresowała Cię ta tematyka? Sprawdź, co oferują specjaliści z Frasmet:

Call Now Button